Hloh

Hloh, ač náš původní, si nezadá s keři okrasnými. Hustý a rozložitý, s pěkně tvarovanými, tmavozelenými a lesklými listy, se nyní obsypává sněhobílými květy. Na podzim jej zase ozdobí červené plody. A jak květy, tak plody i listy jsou léčivé! Uklidňují, hojí srdce, snižují krevní tlak…

Hloh obecný (Crataegus laevigata)
Hloh je nejen krásným keřem, který zdobí okraje lesů i mnohé zahrady a parky, ale i velmi významnou léčivou rostlinou. Až překvapivě pomáhá při srdečních a oběhových potížích. Spektrum jeho působení je široké:

stimuluje srdce a upravuje jeho poruchy
normalizuje krevní oběh
snižuje krevní tlak
celkově uklidňuje.
Pomáhá proto především při srdečních obtížích nervového původu, bušení a bolestech srdce, nespavosti a také při vysokém krevním tlaku.

Užívaná část
Účinné látky jsou obsaženy v květech, listech i plodech, které se však využívají pouze zřídka.

Květy a listy sbíráme krátce před rozvitím nebo těsně po něm, tedy od května do června. Při letošním rychlém jaru je nejvyšší čas!
Plody se sbírají v době zralosti, na podzim – od září do října.
Nasbírané rostlinné léčivo sušíme rychle a důkladně, jinak uskladněná bylina zplesniví. Choulostivé jsou obzvlášť květy, které při nesprávném postupu často zhnědnou.

Účinné látky
Triterpenové kyseliny a jejich deriváty (kyseliny krategová, ursolová a oleanolová), které posilují srdeční sval a pomáhají rozšiřovat srdeční tepny.
Aminopuriny (adenin, adenosin a guanin), které regulují krevní oběh.
Důležitý je též vysoký obsah flavonoidů, které mohou tvořit až několik procent.
Podávání
Dvakrát denně užíváme nálev ze dvou lžiček květů či listů na šálek vody. Nejvíce cenných látek obsahují listy, a nejúčinnější formou podávání je tinktura z nich připravená. Nálev z květů zase působí mírněji a má příjemnou chuť a vůni.

Výskyt a pěstování
Tento až 5 m vysoký, dvoudomý keř roste planě ve světlých lesích i na stráních a mezích.

Je také půvabnou součástí přírodních, lesních, ale i běžných zahrad, díky jejich vzhledu je můžeme považovat za okrasné dřeviny, ostatně existují i dále vyšlechtěné variety, například s růžovými květy.

Díky své nevšední hustotě a trnitosti slouží jako krásná ochrana před větrem i nežádoucími pohledy či návštěvníky. Pokud jej ponecháme růst, bude opravdu mohutný, ale je možné jej regulovat i střihem (na jaře a koncem června). Je ideální i pro živé ploty.

Svědčí mu sušší a nejlépe zásaditá či alespoň neutrální půda.
Snese slunné i pohostinné stanoviště.
Je odolný vůči suchu, mrazu, větru