Lichořeřišnice

Okrasná lichořeřišnice léčí záněty a brání vypadávání vlasů
Lichořeřišnice větší jsou nejen krásné, atraktivně kvetoucí a nenáročné letničky, ale také silně působící léčivé rostliny. Díky dezinfekčním sloučeninám čistí plíce i močové cesty a léčí zánět. Listy i květ využijete na nálev, salát i koupel. Tinktura také brání vypadávání vlasů.

Lichořeřišnice větší (Tropaelum majus) má pozoruhodné antibiotické působení. Pro léčebné účely se pěstují nízké, asi 40 centimetrů vysoké série Bolivia v barvách zlatá, oranžová, červená, šarlatová nebo jejich směs, a plazivé, převislé, až 2 metry dlouhé série Lima. Ty lze pěstovat v barvách oranžově žlutá, světležlutá, šarlatově červená nebo jejich směs. Vykvétají jednoduchými, jasnými, dekorativními, jednobarevnými voňavými květy s ostruhami. Mají vyšší obsah účinných látek, nežli jiné, okrasné kultivary.

Účinná přírodní pomoc při zánětu močových cest
Lichořeřišnice jsou prvotřídní přírodní medicínou při zánětu močových cest, které díky obsahu sirných sloučenin dezinfikují. V močových cestách začnou působit dvě až tři hodiny po požití lichořeřišnice, maxima dosáhnou mezi čtvrtou až desátou hodinou a zcela se vytratí po dvaceti hodinách.

Listy i poupata lichořeřišnice obsahují mnoho vitaminu C a zdraví prospěšných látek.
Nejúčinnější je čerstvá šťáva z rostliny, která se užívá v dávkách 30g třikrát denně, případně tinktura, nebo sušená semena.
Z čerstvé rostliny můžete připravit i chutný salát a dávkovat jej po 50g. Pikantní řeřichová chuť byla ostatně prvotním důvodem pojídání rostliny, díky čemuž byly posléze byly objeveny i její léčivé schopnosti.
Poupata lichořeřišnice se též nakládají jako kapary.
Díky komplexu účinných látek lichořeřišnice pomáhá i při nachlazení, srdeční nedostatečnosti, k léčení infikovaných ran.

V šálku, vaně, na talíři
Dva šálky lichořeřišnicového nálevu denně posilují organismus po dlouhých nemocech. Lžíci sekaných listů, květů, semen vsypeme do dvou decilitrů horké vody a louhujeme 10 minut pod pokličkou.
Přidání dvou hrstí nasekaných listů (květů, semeníků) do koupele upravuje menstruační cyklus.
Tajemství účinku
Baktericidní látky jsou obsaženy v nati, květech i semenech.
Glykosid glukotropeolin se za působení enzymu myrosinu štěpí na silici s vysokým obsahem isothiokyanátu benzylnatého a síranu draselného. Tyto látky se spolu s dalšími vylučují močí a potírají stafylokoky, streptokoky, escherichie coli, salmonely i další druhy bakterií.

Bylinka proti vypadávání vlasů
Odnepaměti se lichořeřišnice používají i při vypadávání vlasů. Pravidelné užívání působí blahodárně na pokožku hlavy a růst vlasů – a to při užití vnitřním i vnějším.

Smícháme hrst lichořeřišnice (květů, listů, semen), 5 listů kopřivy a 2 listy zimostrázu, jemně posekáme.
Směs vsypeme do lahvičky a zalijeme ji půl litrem čisté vodky.
Na teplém místě necháme vylouhovat asi 14 dní.
Pak výluh scedíme, vlijeme do lahvičky a uzavřeme. Na chladném tmavém místě (v chladničce) vydrží asi půl roku.
Aplikace je snadná. Po umytí hlavy lehce vetřeme asi čajovou lžičku výluhu k vlasovým kořínkům.