Mák

Mák setý je již po staletí využíván nejen jako výborný zdroj energie, ale také k přípravě nejrůznějších medicínských a léčebných přípravků. Antičtí atleti například konzumovali směs semen máku, medu a vína pro zdraví a sílu ...

Vedle opia, které se získává z mléka této křehké rostliny, je hlavním produktem makový olej. Lisuje se za studena z malých šedomodrých makových semínek, která jak v Čechách víme nevládnou žádnými narkotickými účinky (mnohý cizinec by buchty s mákem odmítl stejně jako dýmku s opiem). Makový olej má podobné vlastnosti jako olej lněný či konopný. Také obsahuje vzácné esenciální mastné kyseliny (omega-3 a omega-6), ale na rozdíl od obou zmíněných olejů je makový olej méně mastný, světlejší a pomaleji schne – této vlastnosti využívají umělci pří míchání barev.

Krásné vlasy a pevné kosti
Vedle zmíněných mastných kyselin obsahuje totiž makový olej velké množství vápníku, hořčíku, železa a vitaminu E. Tento elixír je přímo předurčen k využití v péči o kůži, vlasy, nehty i kosti. Esenciální mastné kyseliny, stejně jako u konopného či lněného oleje, pokožku vyživují a hydratují. Zároveň ji chrání i regenerují a činí velmi hebkou na dotek. Makový olej je vhodný na suchou praskající pleť, pleť poškozenou ekzémy, záněty a výrazně pomůže i s lupenkou. Vysoký obsah vápníku a hořčíku dává makovému oleji schopnost podporovat růst a kvalitu nehtů a vlasů, jejich výživu, ochranu a pružnost. Makový olej se proto přidává jak do pleťových krémů, tak i vlasových balzámů či kondicionérů. Makový olej najdeme například v bioinformačních regeneračních krémech Energy Droserin nebo Energy Cytovital. Vápník obsažený v oleji zároveň podporuje správnou tvorbu kostí, a to již v prenatálním vývoji. Preventivně působí proti měknutí a lámavosti kostí i kazivosti zubů.

Mák na nervy
Díky jemnému makovému aroma působí olej ze semen máku zklidňujícím účinkem na psychiku. Významně zklidňuje centrální nervovou soustavu, pomáhá při neurózách, duševní nerovnováze a stresu – je vhodný do masážních i aromaterapeutických směsí. Uvolňuje svalové křeče a spazmy hlubokého svalstva, tlumí bolesti hlavy a podporuje dobrý spánek (to vystihuje i název rostliny – papaver somniferum znamená „přinášející spánek“). Vynikající je i pro dospívající mladé lidi trpící vysokým krevním tlakem například v důsledku nadměrného stresu (rozvodovost rodičů, adopce v dětství apod.)Zajímavostí také může být, že omega-3 mastné kyseliny jsou prospěšné pro zlepšení citlivosti buněk na inzulin.

I proti rakovině
Kyselina olejová, taktéž obsažená v máku, je dobrá pro zlepšení paměti a snížení krevního tlaku, poslední výzkumy ji však častěji zmiňují v souvislosti s prevencí karcinomu prsu.

Makový olej v kuchyni
Semena máku se využívají v kuchyni již odnepaměti. Makový olej je velmi chutný, příjemně voní a je vhodný k přípravě pokrmů studené i teplé kuchyně, jídel sladkých i slaných, do salátových zálivek, k vaření i pečení. Zároveň s požitkem z chuti a vůně jídla vás může hřát i dobrý pocit – vysoký obsah nenasycených mastných kyselin je totiž nejlepší prevencí onemocnění cévní soustavy a infarktu. Pokud se snad někdy přejíte a bude vás pálit žáha, dejte si lžičku makového oleje – hned se vám uleví.