Mateřídouška

Mateřídouška je léčivá bylinka s lahodnou, konejšivou vůní i chutí. Můžete ji pěstovat na slunném místě na zahradě, v mnoha varietách. Z kvetoucí natě pak připravit léčivé nálevy, odvary, koupele, vína, tinktury, polštářky a sirupy podle receptů našich čtenářek.

Mateřídouška (Thymus) je osvědčená hojivá bylinka používaná proti kašli, při nadýmání, žaludečních či střevních kolikách, podráždění ledvinovými kaménky, průjmech, zánětech močových cest, ale i proti bolestem hlavy, při nervozitě a nespavosti. Pročišťuje dýchací soustavu i trávicí soustavu, blahodárně působí na klouby, svaly a pokožku. Je ale zároveň skvělým kořením, v kuchyni ji přidáváme k masům, rybám či bramborám.

Ve středověku byla mateřídouška symbolem statečnosti a dámy jí po turnajích, soubojích či po jiných hrdinských kouscích zdobily hruď svých chrabrých rytířů. Lidové léčitelství doporučuje na pročištění vnitřních orgánů a celého těla mateřídouškový nálev nebo odvar ve víně. Účinné jsou také koupele.

Mateřídouškové recepty Jiřiny Blažejové z Luk
Voňavý nálev
Dvě čajové lžičky řezané suché natě s květy přelijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme je 15 minut odstát.
Pijeme denně tři šálky slazené medem.
Nálev je možné kombinovat s dalšími bylinkami podle aktuální potřeby. Směsím dodá lahodnou chuť a vůni...
Odvar ve víně
dvě čajové lžičky sušené mateřídoušky necháme přejít varem ve čtvrt litru kvalitního vína
Přidáme špetku anýzu a necháme 15 minut odstát.
Odvar pijeme teplý až horký, oslazený medem.
Lázeň z mateřídoušky
200 gramů mateřídoušky povaříme ve 4 l vody, necháme 20 minut odstát.
Vývar přecedíme a vlijeme do vany.
Koupel je vhodná i pro děti, které po ní dobře spí.

Vonný polštářek
Sušené byliny – kromě mateřídoušky řebříček, heřmánek, dobromysl, případně mátu – napěchujeme do bavlněného nebo lněného polštářku (nesmí být z umělého vlákna). Polštářek přikládáme při břišní kolice, zánětu trojklanného nervu nebo na bolestivý zub či ucho. Před upotřebením polštářek promneme a zahřejeme.

Mateřídouškové nápady Marty Jurečkové z Ostravy-Hrabůvky
Posilující tinktura
Tinktura vetřená do pokožky rukou a nohou posiluje a působí proti únavě. Náprstek „mateřídouškovice“ užívaný denně je blahodárný při jarní únavě, po chřipce a zvyšuje odolnost proti onemocnění. Při viróze ji můžeme použít do čaje místo slivovičky. Tinktura voní krásně po rozkvetlé louce – když ji ochutnali naši přátelé, domnívali se, že je hostíme nějakým velmi chutným drahým alkoholem z ciziny.

Rostliny mateřídoušky – sbírané nejlépe za plného slunce – zalijeme alespoň 38% alkoholem a na sluníčku je necháme vylouhovat 2–3 týdny. Je-li sluníčka méně, louhujeme déle.
Výluh přecedíme přes plátno a uložíme jej v temnu.
Mateřídoušku po přecezení vyvaříme ve vodě a vývar použijeme na koupel nohou nebo jako vlasovou lázeň (moje prababička využívala stejnou lázeň dvakrát – nejprve si v ní opláchla vlasy a poté ve vývaru okoupala nohy).
Léčivý olej
Bylinky nasbírané za plného slunce volně vložíme do láhve a zalijeme je kvalitnějším olejem (olivovým nebo slunečnicovým, za studena lisovaným) tak, aby jeho hladina sahala asi tři prsty nad rostliny.
Po dvou týdnech můžeme olej použít na potírání při revmatismu, svalové únavě, proti kožním plísním a podobně.

Lahodný sirup
Na slabém ohni roztok zahříváme, až zhoustne. Sirup nesmí vřít, proto jej při zahřívání necháme alespoň jednou nebo dvakrát vychladnout a poté jej znovu zahřejeme.

Mateřídoušku ukládáme do sklenice se širším hrdlem, při vkládání bylinky mírně vlhčíme rukou a jednotlivé vrstvy prosypeme přírodním cukrem a silně stlačíme.
Asi po třech týdnech scedíme a mateřídoušku propláchneme trochou vody, kterou přilijeme do scezeného sirupu.
Užíváme jej po lžičkách nebo v teplém, nikoli horkém čaji především při onemocnění dýchacích cest. Sirup pomáhá též při nervové slabosti, migréně či závratích.