Třezalka

Třezalka je plná slunce a dobré nálady. I řada současných studií doložila, že tato bylinka může při mírných formách deprese nahradit antidepresiva. Kromě toho, že tiší pocuchané nervy, je přínosná i při nachlazení, povzbuzuje metabolismus, podporuje činnost jater.

Spolu s nedostatkem slunce se u řady lidí na podzim, v zimě i předjaří projevuje takzvaná sezónní deprese. Mozku zkrátka sluneční paprsky chybí. Závažné formy deprese je třeba bezodkladně léčit s pomocí antidepresiv, které nemocnému člověku dodají chybějící nervové přenašeče, a psychologa či psychiatra. Chybějící serotonin či dopamin je opravdu příčinou stavů nevysvětlitelného smutku, úzkosti beznaděje, proto léky obvykle dobře zabírají. Ale i řada lékařů uznává, že u mírných forem může místo léků pomoci třezalka. Výborná je pak v případě pouhé dočasné špatné nálady, stresu, napjatých nervů.

Třezalka uklidní nervy
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) má díky specifickému komplexu účinných látek schopnost utišovat „pocuchané“ nervy, odplavovat úzkost, nervozitu. Jde přitom o nenávykový přírodní prostředek, který má i další pozitivní účinky. Oproti mnohým jiným uklidňujícím bylinkám má navíc tu výhodu, že nervový systém sice utišuje, ale nevyvolává ospalost. Na večer ji proto můžete kombinovat s bylinkami vyloženě uspávacími, jako je kozlík, chmel, levandule, meduňka. Ráno a v poledne ji ale můžete užívat bez obavy, že by narušila vaši bdělost.

Další blahodárné účinky
Třezalka povzbuzuje celkový metabolismus a pomáhá tak při dosahování optimální tělesné hmotnosti.
Prospívá trávení a hojí žaludek, podporuje vylučování žluče.
Podporuje krevní oběh.
Je prospěšná při premestruálním syndromu.
Působí celkově hojivě a dezinfekčně, při nachlazení potírá bakterie i viry a osvědčuje se i při chřipkách.
Může pomoci i při vleklém únavovém syndromu.
Díky obsahu kvercetinu může pomáhat i řpi alergiích.
Uvařte si třezalkový čaj
Pozor na to, že u citlivých jedinců může třezalka vyvolat fotosenzibilaci, což je alergická reakce vznikající po požití třezalky a následném vystavení se slunci.
Nálev připravíte vrchovaté čajové lžičky nasekané třezalkové nati, kterou zalijete šálkem vroucí vody a přikryté necháte 10 minut luhovat. Ideální je užívat třikrát denně vlažný šálek, po dobu tří týdnů. Po týdenní pauze si můžete kůru zopakovat.

Účinnou formou je také tinktura.

Třezalka na popáleniny
Třezalkový olej je výborným prostředkem hojící popáleniny (i sluneční), drobné oděrky, údajně pomáhá vyhlazovat i vrásky.

Připravíte jej luhováním nasekané třezalkové nati v oleji lisovaném za studena (slunečnicovém, olivovém, sezamovém, či madlovém).
Ve skleněné lahvi nechejte třezalku zalitou olejem stát slunci a v teple alespoň tři týdny. Barviva v třezalce obsažené olej zbarví do červena.

Tajemství účinku
Kvetoucí nať obsahuje celé jedno procento (to je vzhledem ke koncetraci a síle silic opravdu hodně) léčivé silice s flavonovým glykosidem hyperosidem. Silice se nacházejí v průsvitných tečkách na listech, po nichž třezalka dostala jméno.

Dále se v nati nachází cenný rutin, flavonoid kvercetin, třísloviny, červené barvivo hypericin (koncentruje se v červených tečkách na jinak žlutých květech), pryskyřici.

Bylinka slunných strání
Třezalce se daří na výslunných, sušších loukách, stráních a mezích. Najdete ji spíše ve středních a vyšších polohách, nežli v nížině.

Protože jde o pohlednou rostlinu s pěknými žlutými květy a svěže zelenými listy, vyplatí se ji pěstovat na bylinkové zahrádce. Je odolná a nenáročná, stačí jí propustná půda a slunné místo.

Sklizeň
Seřezává se třezalková nať, nejlépe její svrchní část (20-30 cm) v období květu, což znamená v průběhu téměř celého léta.
Je třeba ji důkladně usušit a uchovat na dokonale suchém místě, neboť při navlhnutí snadno hnědne a znehodnocuje se.
Nálev si můžete připravit i z čerstvé nati.